מנהיגות ומשבר הדיור

בוקר אחד בשנות ה 90 התעוררה מדינת ישראל לעלייה של מיליון עולים. אריק שרון, ראש הממשלה דאז, עמד בפני הציבור המבורך והיה עליו להעמיד פתרון מגורים מיידי. שרון הבין כי אין פתרונות קסם. דיור קבע הוא תהליך שיש לבצעו בחכמה ולא בפזיזות. שרון מילא את הארץ במבנים יבילים ,קראווילות, אשר ניתן לניידם וגם להופכם לבית של ממש במעט מאוד השקעה. תוך פרק זמן של מספר שנים השתלב ציבור העולים בעבודה ובחיים בישראל ועבר לפתרון קבע בכוחות עצמו.

כך נראית מנהיגות. כך פועל מנהיג שלוקח אחריות על היותו נבחר של כל העם.

עד היום לא הוקמו בישראל פרויקטים משמעותיים לדיור בהשכרה , למרות שישנם 2 חוקים בתחום: חוק עידוד השקעות הון המעניק הטבות במס למשכירים, וחוק עידוד בנייה להשכרה שבינתיים מומשו בו רק 40 יחידות באשדוד ומאז הוקפא מזה כ5 שנים.

המצוקה אמיתית.

זוג צעיר או סטודנט יאלץ לחסוך כ 12 שנה בממוצע כדי להגיע לדירה בינונית שבוודאות תצמצם את יכולתם לשכן ילדים בנוחות.

אז מה הפתרון?

יש בוודאי הרבה. פתרונות הבאים מתחומי הכלכלה , החברה, והנדל"ן. אבל ברצוני להציע פתרון אחד פשוט ונגיש: להסתכל על הקיים לפני שיוצרים מהפכות גדולות. והקיים מציע "אוצר" ממש מתחת לאף. תוך פחות מ- 3 שנים ניתן לספק פתרון של  100,000 יחידות דיור בכל הארץ, לסטודנטים וזוגות צעירים גם במרכז וגם בפריפריה.

איפה? במאות המושבים הקיימים בישראל.

מי יהנה מזה? זוגות צעירים, סטודנטים, המושבניקים, הבנקים, הממשלה.

איך? הממשלה רק צריכה לשנות את ייעוד הקרקע במושבים, להעמיד תנאים נוחים להלוואות הבנקים, ולהגדיר תכנית דיור זמנית ל 10 שנים.

מדובר ב 2 מסלולים מהירים ופשוטים לביצוע:

מסלול שכ"ד לסטודנטים וזוגות צעירים – פתרון ל 10 שנים:

המדינה תכריז על שינוי ייעוד הקרקע ותאפשר למושבניקים להציב מבנים יבילים בשטח. המושבניק יקח הלוואה מהבנקים שאותה יחזיר באמצעות תשלומי השכירות, ודמי השכירות יוגבלו וינועו בין 1300-1500  שקלים לחודש באופן דיפרנציאלי.

תוך 3 שנים מהיום יוכלו 100 אלף משפחות וסטודנטים ליהנות מדיור איכותי,(כגון בית עץ) מרמת חיים גבוהה, מחינוך התיישבותי ומהווי החיים הכפרי. והגדולה היא שזה יהווה פתרון גם לאלה שאינם רוצים להרחיק לפריפריה. במושבים הפזורים באזור המרכז.

מסלול שני – דיור קבע. ניתן לביצוע תוך שנתיים.

בניית 100 אלף יחידות קבע בקרקעות המושבים. הקרקע תשווק חינם לזוגות צעירים ותוך 9 חודשים תתחיל בנייה במחיר שיוגדר מראש כשווה לכל כיס. יש לתת למועצות האזוריות סמכויות לשיווק, גורם אשר יצמצם את הליכי הבירוקרטיה.

 לאחר מתן פתרון מיידי למצוקה, תוכל הממשלה לגבש תכנית דיור ונדל"ן אחראית  ומלומדת , ללא חיפזון המחאה הנושפת בעורפה, הצעירים יוכלו לחסוך למגורי קבע, וגם החקלאים יהינו מהכנסה שלרוב נחוצה כדי לגמור את החודש עם המציאות החקלאית הקשה של ימינו.

 זו אחריותם המיניסטריאלית של כל אחד מחברי הממשלה. עליהם לספק קודם כל פתרון מיידי ושפוי ליושבי האוהלים שמביאים מסר מדאיג ואותנטי של התפוררות וכריעה תחת הנטל.

 צריך להקשיב להם.

להם ולפתרונות בשטח.

אין זמן לתכניות גרנדיוזיות חוצי אוצר וניתוח כוחות הכלכלה, זה דורש תהליך ומחשבה וזה ייעשה במקביל. בינתיים, תרדו אל העם, תחזרו אל ה"בייסיק" ותקשיבו לקולות המעשיים. כך בדיוק פעל שרון. הוא ידע את כוחה של האדמה והפשטות. ועם ישראל יודע את כוחו של מנהיג מעשי שמציע פעולה מיידית לצד מחשבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s