ראיון עם דני עטר במקומון "חדש בעמק"

עם הכפלה של מספר התושבים, זינוק בתלמידים הזכאים לבגרות, שלל פרויקטים בהקמה בתחומי התעשייה, התיירות והחקלאות והפיכת הגלבוע למעצמה ספורטיבית ברמה ארצית מסתער דני עטר, ראש המועצה על היעד הבא: כהונה חמישית רצופה- אחרי 19 שנים בראש הפירמידה.

daniinterview
מאת יניב אעידן – חדש בעמק

בשנים האחרונות עובר המועצה האזורית הגלבוע שינוי של 180 מעלות, שבא לידי ביטוי במספר תחומים, אך בעיקר בתחום החינוך, התיירות, התעסוקה וכמובן בספורט. הוכחה נוספת לשינוי המדובר הוא הסטאטוס החדש של המועצה- יעד מבוקש עבור זוגות צעירים שבוחרים לבנות את ביתם ולקבוע את עתידם בתחומי היישובים במועצה האזורית גלבוע. במקרה הזה המספרים מדברים בעד עצמם.

בשנת 1995 התגוררו במושבים, בקיבוצים וביישובי הגלבוע כ-16.000 תושבים. היום, מאי 2013, המספר הוכפל והיעד העתידי הוצב על המספר: 53.000 תושבים.
בגלבוע מתהדרים בימים אלה גם בהרחבות שצצות בכל היישובים כשרק השנה שווקו 550 מגרשים למגורים בהיקף כולל של 110 מיליון שקלים. ה'דיבידנד' הצפוי למועצה כתוצאה משיווק ורכישת הקרקעות הללו הוא סכום של 17 מיליון שקלים. במועצה מדגישים כי הוצב יעד שיווק של 2500 מגרשים למכירה בחמש השנים הקרובות. במקביל הם הוסיפו כי היקף ההשקעה בפיתוח תשתיות ציבוריות ומבני ציבור לרווחת התושבים בשנת 2013 נאמד בכ- 328 מיליון שקלים. מי שמתמלא גאווה נוכח הנתונים החיוביים הללו הוא דני עטר- ראש המועצה ב-19 השנים האחרונות.

 היקף גיוס המשאבים לביצוע פעילויות ברחבי המועצה מגיע להיקף של כ- 100 מיליון שקלים בשנה

"המועצה מטפלת בגיבוש תכניות עבודה שנתיות ורב שנתיות ובאיתור הזדמנויות למקורות הכנסה לצורך ביצוע התכניות", אמר השבוע עטר בראיון ל-"חדש בעמק", "בהמשך מבוצעת עבודה מקצועית וסדורה של כלל המינהלים מול מקורות ההכנסה הפוטנציאליים לגיוס המשאבים הנדרשים לביצוע הפרויקט. הרשאות תקציביות והסכמי התקשרות עוברים למינהלים ולמחלקות המועצה לביצוע. בפועל- היקף גיוס המשאבים לביצוע פעילויות ברחבי המועצה מגיע להיקף של כ- 100 מיליון שקלים בשנה", הבהיר עטר.

דוגמאות לפרויקטים מרכזיים עבורם גויס כסף בשנים האחרונות לא חסר בגלבוע.
 עבור שיקום תשתיות ביישובים כפריים גויסו 15 מיליון שקלים ובטיפול המטה גיוס נוסף בהיקף של 40 מיליון שקלים נוספים – כל זאת להמשך הפרויקט. לטובת הפיתוח הנופי ואיכות הסביבה גויסו כ- 4 מיליון שקלים שבוצעו וכרגע בטיפול כ 2.6 מיליון שקלים נוספים.  במועצה ציינו כי בוצע גם גיוס משאבים להקמת מוסדות ציבור, מתקני ספורט, מבני חינוך ודת בהיקף של 25 מיליון שקלים ובטיפול גיוס המשך בהיקף של 45 מיליו שקלים לאחרונה גם בוצע גיוס משאבים לפיתוח שבילי אופניים בהיקף של 5 שקלים.
עטר מדגיש כי במסגרת הדור הבא של התוכניות יתמקדו בגלבוע בטיפול בקידום הפרויקטים אשר מרחיבים את מקומות התעסוקה באזור במעל 5,000 מקומות עבודה ופוטנציאל הגדלת מקורות ההכנסה של המועצה מהם הינו בהיקף של 170 מיליון שקלים (הכנסות חד פעמיות והכנסות שוטפות בהיקף של 70 מיליון שקלים בשנה).
ברשימת הפרויקטים הללו נכללת מחצבת גדעונה הנטושה – כשבשלב ראשון מתכוננים במועצה להשתמש בבורות החציבה לצורך אתר הטמנה לפסולת גושית מוצקה שאינה ניתנת למחזור ובשלב שני – כחלק משיקום בורות החציבה לפתח את המקום כאתר תיירות אקסטרים.

פרויקט נוסף מדבר על הקמת כפר נופש בגלבוע – פיתוח אתר נופש ייחודי בו יהיו בקתות יער ומרכז שירותים לציבור משולב בנוף הטבעי של הר הגלבוע שישמש כמבואה מרכזית לטיולים רגליים, עם אופניים ורכובים בגלבוע.
עוד ברשימת הפרויקטים המקודמים במסגרת הדור הבא: קיבוץ חלוצים – הקמת מרכז תיירות חקלאי התיישבותי פעיל באזור תל יזרעאל הכולל מוזיאון ראשית ההתיישבות העובדת, לינה ומרכז סמינרים בו יתנסו קבוצות בעבודת האדמה, והגדלת אזור תעשייה מבואות הגלבוע (בהמשך לביקוש הרב להקמת מפעלים, פיתוח אזור התעשייה של המפעלים האזוריים במתחם שסביב בניין מועצה אזורית הגלבוע), "אזור התעשייה אמור לייצר אלפי מקומות עבודה בגלבוע בשנים הקרובות", אומר עטר, "הוא גם יהיה מקור הכנסה של מאות מיליוני שקלים שיחזרו בהשקעות לטובת רווחת ושיפור איכות חייהם של תושבי המועצה".

 "הכוונה היא שהחזר הוועדים בשנת 2014 יעמוד על 15 עד 20 אחוזים ובשנת 2015, יעמוד על 30 אחוזים"

 לצד הפרויקטים המרכזיים עטר מתכוון להמשיך ולקדם את תחום החינוך והספורט במועצה, בין היתר במסגרת מודל שפת המצוינות הייחודי. כיום כלל מערכת החינוך בגלבוע נמצאת באחריות המועצה- הן בבתי הספר גני הילדים ומעונות היום.

בשנה האחרונה התגאו בגלבוע בזינוק במספר הזכאים לבגרות וכבר הציבו רף נוסף- גבוה יותר, במטרה לקדם את ילדי הגלבוע הלומדים במסגרת מערכת החינוך במועצה. כחלק מהתפיסה החינוכית עטר מתכוון להמשיך לתמוך ולקדם את תחום הספורט במועצה.

במהלך השנים האחרונות מתגאים במועצה בכמות אדירה של ספורטאים שלוקחים חלק בפעילויות במסגרת קבוצות הילדים והנוער וקבוצת הכדורסל והכדורגל הייצוגית והמצליחות: גלבוע/ גליל ואסי גלבוע.

כיום מועדון הכדורסל גלבוע מעיינות מונה לא פחות מ-38 קבוצות וקרוב ל-1000 ילדים פעילים בו במסגרת חוגים. המועדון גם מפעיל אקדמיה לכדורסל ברמה גבוהה ביותר, כבשנה הבאה יהיו בה 18 ילדים מכל קצוות הארץ. אבל בגלבוע לא מסתפקים רק בהצלחות שמנפיקים להם הקבוצות בענפי הכדורגל והסל ובשנים האחרונות צצים וצומחים אלופים בגלבוע גם בתחומי רוגבי, שחייה, התעמלות סייף ועוד.

למרות שלא הגענו למחצית שנת 2013, עטר ומקבלי ההחלטות במועצה כבר הציבו יעדים לשנת 2014. בין היעדים הבולטים: מימון מנהלי קהילה כחלק מהחזר ועדים, ביצוע צעדים להגעה לרשות עצמאית כלכלית וצמיחה דמוגרפית (גידול באוכלוסיה ועמידה ביעדי הצמיחה באמצעות הרחבות היישובים).
"הכוונה היא שהחזר הוועדים בשנת 2014 יעמוד על 15 עד 20 אחוזים ובשנת 2015, יעמוד על 30 אחוזים", אומר עטר, "זה כמובן כפוף לדיון ואישור מליאת המועצה. בשנים שאחרי אנו נפעל להמשיך לשמור על החזר של 30 אחוזים. השימוש יהיה לשני אספקטים מרכזיים. הראשון: לטובת העסקת מנהלי הקהילות ביישובים והשני לשיפור איכות החיים באותם יישובים. הפניית המשאבים ליישובים תסייע לועדים בניהול יעיל יותר", הוסיף עטר וציין במקביל גם שתקציב המועצה גדל בסדר גודל של 16 מיליון שקלים.

 "גם אם מסיבה כלשהו יתפנה מקום ברשימת הח"כים המכהנים של המפלגה, אני לא אעזוב את המועצה באמצע הכהונה"

הבחירות למועצות האזוריות ייערכו בדצמבר 2013 ולפי התוכניות העתידיות של עטר, אין לו כוונה לוותר על התמודדות במטרה להיבחר לכהונה חמישית, אחרי 19 שנים בראשות המועצה.

השבוע, בפעם הראשונה, עטר מפזר את מסך הערפל באופן חד משמעי ומכריז כאמור על התמודדותו- במקביל להתמודדות נוספת שלו על תפקיד מזכ"ל מפלגת העבודה. "אני אכן מתמודד בימים אלה על תפקיד מזכ"ל מפלגת העבודה בבחירות שצפויות להיערך בחודשים הקרובים, ובכוונתי להמשיך להיות פעיל במפלגה- כפי שאני פעיל בה בשלושת העשורים האחרונים. חשוב לי להבהיר שאין שום קשר בין הפעילות הזו להמשך כהונתי במועצה והתמודדותי בבחירות הקרובות על תפקיד ראש המועצה. אציין שגם אם מסיבה כלשהו יתפנה מקום ברשימת הח"כים המכהנים של המפלגה, אני לא אעזוב את המועצה באמצע הכהונה, למרות שאני אמור להיכנס לכנסת- בהתאם לתוצאות הבחירות. זו אמירה ברורה. יש לי אכן כוונה עתידית להשתלב בפוליטיקה הארצית- אך זה יהיה רלוונטי בתום הכהונה הבאה שלי בגלבוע. כל זמן שתושבי הגלבוע יעניקו לי את המנדט והאמון שלהם להמשיך לעמוד בראש המועצה- אמשיך לעשות זאת במטרה להמשיך את התנופה בה אנו נמצאים. המטרה היא להמשיך כל  הזמן לשפר את איכות החיים של התושבים. כיום לשמחתי רמת ההכנסות שלנו מאפשרת לנו לפעול בתוך היישובים. כפי שצוין, בכוונתי להתמקד בקדנציה הבאה בדור ההמשך של הפרויקטים ולשפר את רמת השירותים בתוך היישובים- תוך כדי הענקת כלים לועדים. אחד היעדים המרכזיים בעיניי הוא גם להוביל את המועצה שלנו למעמד עצמאי מבחינה כלכלית. כרגע עלינו ל'בית 5', מבחינת הדירוג הסוציו אקונומי וכולי תקווה שתוך שלוש עד חמש שנים נתייצב על 'בית 7'. זהו מקום ראוי למועצה האזורית הגלבוע, כמו יתר המועצות המובילות בישראל".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s